هفت عاملی که منجر به بی‌انگیزگی کارکنان شما خواهد شد

اگر شما مدیر یک شرکت هستید و ناخودآگاه هر یک از این کارها را در محیط کار خود انجام می‌دهید، در واقع در حال ناامید کردن کارکنان خود هستید و آن‌ها را به جستجو برای شغلی دیگر هدایت می‌کنید!

  1. کارکنان خود را به اندازه کافی در جلسات رو در رو نمی‌بینید.

کمبود ارتباطات رو در رو میان تیم‌ها و مدیرانشان علاوه بر کمبود نظارت بر روند انجام وظایف، ممکن است منجر به آن شود که کارکنان احساس کنند مشارکت و تأثیر کمی در پیشبرد اهداف سازمان دارند. کارکنان باید به صورت متناوب بازخورد بگیرند تا بدانند نظرات آن‌ها ارزشمند بوده است.

عدم وجود ارتباطات رو در رو موجب می‌شود زمانی که کارکنان از دست یافتن به هدف تعیین شده در موعد تعیین شده باز بمانند، مدیر مربوط تنها موعد تحویل پروژه را به تعویق بیندازد و موانع و مشکلاتی که از ابتدا سبب انجام نشدن پروژه شده‌اند را نادیده بگیرد.

  1. وظایف شفافی را برای کارکنان تعریف نمی‌کنید.

ایجاد یک محیط کاری که روحیه کار تیمی و همکاری در آن وجود دارد، بسیار مهم است. اما مهم‌تر از آن تعیین مسئولیت‌ها، نقش‌های هر یک از اعضای تیم و خطوط گزارش‌دهی شفاف است تا به این ترتیب هدایت تیم در مسیر درست صورت گیرد. با این وجود مدیران امروز که می‌خواهند به عنوان یک شخصیت “دموکرات” در سازمان شناخته شوند، ممکن است در تعیین وظایف اعضا به صورت مستقیم دچار چالش شوند. نکته مهم تعیین اهداف، ایجاد نقشه راه و اعتماد به کارکنان است؛ تعیین نقش کارکنان یک مسئله است و micromanaging مسئله‌ای دیگر. مدیران باید بتوانند میان این دو تعادلی ایجاد کنند تا کارکنان بدانند مسیر مشخصی برای آن‌ها تعیین شده که برای حرکت در آن آزادی عمل دارند.

  1. یک micromanager هستید.

فعالیت‌هایی در سازمان وجود دارند که یا وقت کافی را برای آن‌ها ندارید و یا دانش و توانایی انجام آن را ندارید. بنابراین بااستعدادترین کارکنان را استخدام می‌کنید. اما با این حال مدیریتِ بیش از حد در نهایت منجر می‌شود شما به جای کارکنان بااستعداد همان فعالیت‌ها را انجام دهید. اگر بتوانید به یاد آورید که علت استخدام آن‌ها چه بوده است، کنترل کمتری بر روی آن‌ها خواهید داشت. در غیر این صورت انگیزه کارکنان خود را از میان می‌برید.

  1. به قدر کفایت ارزش خروجی کار کارکنان خود را به رسمیت نمی‌شناسید.

طبیعی است اگر مدیران آن‌قدر بر هدف نهایی متمرکز باشند که تجلیل از دست‌یافت‌های میانه مسیر را فراموش کنند. شناخت دست‌یافت‌ها و ارزش کار کارکنان و دادن بازخورد مثبت به آن‌ها منجر به تزریق انرژی و انگیزه مجدد به کارکنان و تیم خواهد شد.

  1. کارکنان مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنید.

هر سازمانی باید در جهت توانمندسازی بهترین استعدادهای خود بکوشد. با این حال ایجاد گروهی از کارکنان که فرصت‌های توسعه ویژه به آن‌ها داده می‌شود، اغلب نتیجه معکوس می‌دهد. بسیاری از کارکنان شما ممکن است سازمان را در چنین شرایطی ترک کنند. در واقع بهتر است برای کاهش اثرات منفی:

  • از روالی عادلانه در انتخاب استعدادها استفاده کنید.
  • هرگز برای جذب استعدادها، حقوقی بیشتر از حقوق کارکنان فعلی خود که همان کار را انجام می‌دهند، نپردازید.
  • هرگز در تشویق کردن بین کارکنان مختلف تفاوتی قائل نشوید. اگر یک تیم را برای قدردانی به رستوران می‌برید، حتماً باید رفتاری مشابه با تیم‌های دیگر در شرایط مشابه داشته باشید.
  1. ضرب‌الاجل‌های غیرواقع‌بینانه برای کارکنان خود تعیین می‌کنید.

برای ایجاد انگیزه در کارکنان خود، باید به آن‌ها نشان دهید اهداف قابل دستیابی هستند. اگر ضرب‌الاجل‌های غیرواقع‌بینانه تعیین می‌کنید، انگیزه کارکنان خود را از بین می‌برید، چرا که در واقع آن‌ها هیچ‌گاه کاری را در بازه زمانی تعیین شده به پایان نرساندند. علاوه بر دادن زمان کافی به کارکنان برای انجام درست و کامل یک فعالیت، می‌توانید آن فعالیت را به ریزفعالیت‌های کوچک‌تری تقسیم کنید که دست کم احساس و تصوری از دستیابی به هدف (پس از انجام هر ریزفعالیت) در کارکنان شما ایجاد شود.

  1. جلسات کاری بدون برنامه، طولانی و ناکارآمد برگزار می‌کنید.

هیچ چیز آزاردهنده‌تر از آن نیست که در میان انجام حجم زیادی کار باشید که در زمان معین باید آن را تحویل دهید، و همزمان مدیر شما جلسه‌ای بدون برنامه قبلی تشکیل دهد. این مسئله زمانی آزاردهنده‌تر می‌شود که علت اصلی تشکیل جلسه آن است که مدیرتان بخواهد حرف‌های خودش را بشنود!

بی‌انگیزگی کارکنان یکی از پدیده‌هایی است که عموماً امکان شناسایی آن دشوار است، چرا که ممکن است هر یک از کارکنان شما بی‌انگیزگی خود را به شیوه‌ای متفاوت بروز دهد؛ برخی ممکن است زمان خود را صرف فعالیت‌های غیرکاری کنند، برخی ممکن است کارشان را بی‌کیفیت انجام دهند، برخی نیز سازمان را ترک می‌کنند، اما بدترین حالت آن است که این کارکنان بی‌انگیزگی را به همکاران خود منتقل کنند.

بدیهی است مدیران به صورت خودآگاه و عمداً نمی‌خواهند انگیزه کارکنان خود را از میان ببرند. از این رو شناخت نکاتی مانند موارد ذکرشده در این مطلب، که از بی‌انگیزگی جلوگیری می‌کند، بسیار مفید خواهد بود.

Ref.

https://www.officevibe.com

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *