فین تک ؛ رویکردی نوین در ارائه فناوری‌های مالی

تغییر جز جدا نشدنی این روز های ماست. تکنولوژی با سرعت بسیاری تغییر می کند، امکانات جدیدتری را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد و تمام زندگی  انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.  فناوری‌های مالی نیز در این زمره قرار می‌گیرند. اصطلاح  فناوری مالی می تواند به هر نوآوری در مورد نحوه تعامل مردم با کسب و کار اطلاق شود. از زمان انقلاب اینترنت و انقلاب موبایل، فناوری‌های مالی نیز به صورت پرشتابی رشد کرد. Fintech در اصل به فناوری رایانه ای که در بانک ها و موسسات بازرگانی مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره می کند.  اما هم اکنون در گستره وسیع تری در حوزه شخصی و بازرگانی استفاده می شود.

Fintech چیست؟

Fintech یکی از پرکاربردترین فناوری‌های مالی است که در قرن بیست و یک ظهور پیدا کرده است. در اصل این اصطلاح که برای  مصرف کنندگان و موسسات مالی و بازرگانی  استفاده می شود، از زمان پایان دهه اول قرن 21، گسترش یافته و شامل همه نوآوری های تکنولوژیکی در بخش مالی، از جمله نوآوری هایی در سواد مالی و آموزش، خرده فروشی، سرمایه گذاری و حتی پول نقد مانند بیتکوین  است.

فین تک می‌تواند هم به کسب و کارها خدمات ارائه کند هم به افراد.  کاربران  اصلی فین تک، کسب و کارهای کوچک هستند. یعنی بنگاه‌هایی که غالباً تازه تأسیس هستند و باید هم هزینه‌های مالی خود را پایین نگه دارند و هم سریع حرکت کنند، مثل فروشگاه‌های الکترونیکی کوچک. اما فین تک برای مصرف‌کنندگان نهایی، کسب و کارهای بزرگ و حتی ارتباط بین کسب و کارها با هم هم کاربرد دارد.

اما از طرفی فین تک فقط شامل استارت آپ‌ها و شرکت‌های کوچک و تازه تأسیس نمی‌شود. شرکت‌های بزرگی همچون پی‌پل از پایه گذاران فین تک محسوب می‌شوند. زیرا در زمان خود، خدمتی ارائه کرد که نوآورانه، فناورانه و  حوزه آن مالی بود. اما در حال حاضر، اکثر شرکت‌های فعال در فین تک، شرکت‌های کوچک و متوسط هستند. اکثر این شرکت‌ها به دنبال ارتباط دادن فرد به فرد یا نقطه به نقطهٔ افراد و کسب و کارها هستند. به شکلی که افراد و کسب و کارها با واسطه و هزینه کمتری برای دریافت و پرداخت به هم متصل شوند.

در طول چند سال گذشته برخی شرکت‌ها با هدف ارائه خدماتی  بر پایه فناوری تلاش می‌کنند سرمایه‌گذاری، پرداخت قبوض و حتی وام گرفتن را برای مردم آسان‌تر کنند؛ این فناوری مالی فین تک است.

شرکت‌های متعددی برای ارائه‌ی خدمات مالی از نرم‌افزار‌ استفاده می‌کنند. این شرکت‌ها برای این به‌وجود آمده‌اند که مدل‌های معمول مالی را تغییر بدهند و نیز شرکت‌های بزرگ مالیاتی را که میانه‌ی خوبی با فناوری ندارند، دچار این تغییرات کنند. البته شرکت‌های بزرگ مالی هم اخیرا این نیاز را درک کرده‌اند و کم‌کم به فین تک روی می‌آورند تا ارائه‌ی خدمات مالی خود را بهبود ببخشند.

سرمایه‌گذاری جهانی در فین تک در سال‌های اخیر به بیشترین سطح خود رسیده است. هم‌اکنون فین تک به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است. البته هنوز هم این صنعت را استارتاپ‌هایی کنترل می‌کنند که با استفاده از فناوری، راه‌‌حل‌های جدیدی برای ارائه خدمات و محصولات مالی ارائه می‌دهند.

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *