همه آنچه باید درباره مدیریت زنجیره تامین پایدار بدانید – بخش اول

مدیریت زنجیره تامین پایدار چیست؟

مدیریت پایدار به کمتر شدن ریسک های زیست محیطی و اجتماعی در کسب و کار اطلاق می شود.  مدیریت زنجیره تامین پایدار یا Sustainable Supply Chain Management و یا به صورت مختصر SSCM، یعنی یکپارچه سازی شفاف و استراتژیک اهداف اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی سازمان‌ها، که در یک فرایند هماهنگ انجام می شود. این رویکرد  به مدیران کمک می کند تا استراتژی هایی را برای بقا و موفقیت سازمان در افق بلند مدت طراحی کنند. این مسئله ممکن است به عنوان یک چشم انداز جامع از روند زنجیره تامین ارائه کند و فناوری‌هایی فراتر از تحویل، کنترل هزینه و موجودی‌ها را شامل شود.

(SSCM) یک مزیت رقابتی برای شرکت‌هاست.  این رویکرد سبب افزایش کارایی و کاهش  هزینه ها می شود. صاحبان صنایع  متعهد به تولید کالاهایی می شود که به محیط زیست آسیب نرسانند . این روند در تمام مراحل طراحی، تولید و توزیع محصول باید اجرا شود. بنابراين پایداری نه فقط به معنای داشتن مسئولیت اجتماعی ، بلکه یک ستون ضروری مدیریت هوشمندانه است.

 

چه شرکت هایی از الگوی زنجیره تامین پایدار پیروی می کنند؟

مثال های بسیاری از شرکت‌هایی وجوددارد که از این الگو پیروی می کنند:

قهوه استارباکس با کشاورزان همکاری می کند تا به روش‌های اورگانیک، قهوه را پرورش دهند و به طور همزمان دستمزد کشاورزان و هزینه‌های آن ها نیز کم میشود .

AT & T  سالیانه ده‌ها میلیارد دلار مبادلات تجاری با تعداد زیادی از تامین کنندگان انجام می‌دهد. هر یک از این تامین کنندگان به نوبه خود دارای زنجیره تامین هستند. AT & T ازنجیره تأمین بزرگی را به عنوان اکوسیستم برای به اشتراک گذاشتن فلسفه های پایداری خود و بهبود آن‌ها شکل داده است.

علاوه بر قیمت استاندارد، کیفیت و شرایط تحویل، رویکرد زنجیره تأمین پایدار  یکی از معیارهای اصلی AT & T در انتخاب تامین‌کنندگان است. این شرکت معتقد است که تمام کسب‌وکار ها باید بدانند که اقدامات آن‌ها بر جهان اطراف ما اثر می‌گذارد و برای همراه کردن شرکت‌های دیگر، پیروی از اهداف زنجیره تامین پایدار را در روابط داخلی و خارجی خود الزام‌آور کرده است.

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *