باورهای نادرست درباره دیوار چین، دلقک ماهی و … تحلیل‌های کسب‌وکار !

مشخص نیست باورهای عمومی و نادرستی که درباره مسائل مختلف در  اذهان عمومی شکل گرفته است، چه ریشه‌ای داشته است. همان طور که دیوار چین از فضا قابل رویت نیست و دلقک ماهی حافظه بدی ندارد (دست کم نه در حد سه ثانیه)؛ مسائل زیادی وجود دارد که فکر می‌کنیم درست هستند اما در واقع اشتباه می‌کنیم.

در زندگی حرفه‌ای ما هم چنین مواردی به ویژه در مورد مفاهیم تازه‌تر وجود دارد. یکی از مواردی که باورهای نادرست و در نتیجه آن انتظارات نادرستی را ایجاد کرده است، تحلیل‌های کسب‌وکار است:

 

  • باور نادرست شماره یک – تحلیل‌های پیشرفته کسب‌وکار بسیار گران‌قیمت هستند.

فقط به دلیل اینکه استفاده از تحلیل‌های کسب‎‌وکار منافع زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد، به این معنا نیست که هزینه‌ آن هم بسیار زیاد است. در واقع این استفاده از این تحلیل‌ها کاملاً توجیه اقتصادی دارد.

 

  • باور نادرست شماره دو – زمان زیادی را باید برای پیاده‌سازی تحلیل‌های پیشرفته کسب‌وکار صرف کنید.

در واقع حقیقت این است که صرف زمان زیادی برای پیاده‌سازی بسیاری از ابزارهای تحلیلی لازم نیست و پس از استقرار پایه سیستم‌ها، عموماً بین یک تا دو هفته زمان برای پیاده‌سازی ابزار تحلیلی لاز م است.

 

  • باور نادرست شماره سه – استفاده از تحلیل‌های پیشرفته، پیچیده است.

تکنولوژی پیچیده است اما قرار است کار را برای شما آسان کند. بنابراین برای استفاده از آن لازم نیست حتماً تخصص بالایی داشته باشید. در واقع اینکه تکنولوژی بتواند اطلاعات معنادار را در لحظه در اختیار هر کسی قرار دهد، هدف اصلی و اولیه استفاده از آن در کسب‌وکار بوده‌است.

 

در نهایت باید گفت طبیعت انسان به صورتی است که هر چیزی را که چند بار بشنود، باور می‌کند. مشخص نیست باورهایی که در مورد ابزارهای تحلیلی به آن اشاره کردیم از کجا شکل گرفته است، اما اعتقاد به آن‌ها قطعاً کسب‌وکار شما را از بهره‌گیری از مزایای بیشمار آن باز می‌دارد. اهمیت این مسئله در آن است که ابزارهای تحلیلی در حال تبدیل شدن به بخش بسیار مهمی از عملیات کسب‌وکار هستند و داده‌ها تصمیمات مدیران ارشد را شکل می‌دهند تا با دقت بیشتر و استراتژیک تصمیم بگیرند.

 

ترجمه از مجله Digitalist

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *