انبارهای آینده؛ واقعیتی که دور از دسترس نیست!

انبارهای امروز، انبارهای فردا

واقعیت این است که در بسیاری از کسب‌وکارها عمده عملیات انبارداری امروز به صورت مجزا انجام می‌شود و در نتیجه اطلاعات به صورت پراکنده‌ گردآوری می‌شوند. در مقابل انبارهای آینده در میانه زنجیره تأمین و حتی بالاتر از آن به صورت جزئی یکپارچه با سایر عملیات سازمان قرار می‌گیرند. به بیان دیگر ارتباط میان انبار با بخش‌های خرید، فروش و حمل‌ونقل سبب می‌شود که اطلاعاتی که به اصطلاح در سیلوهای جداگانه گردآوری می‌شده‌اند، یکپارچه شده و بهتر مورد استفاده قرار گیرند.

تکنولوژی‌هایی که به انبارداری کمک می‌کنند

اصلاً دور از ذهن نیست که هفته آینده از یک تکنولوژی رونمایی شود که چند سال پیش در یک کتاب علمی تخیلی راجع به آن خوانده بودید! در واقع می‌شود گفت آینده‌ای را که این داستان‌ها پیش‌بینی کرده بودند، همین حالا اتفاق افتاده است و بسیاری از آن‌ها راه خود را به دنیای کسب‌وکار و به ویژه زنجیره تأمین باز کرده‌اند.

در ادامه برخی از این تکنولوژی‌ها را که سبب ایجاد تحولات زیادی در عملیات انبارداری شدند، بررسی کرده‌ایم:

تلفن‌های هوشمند و ابزارهای هوشمند قابل حمل

اغلب کارکنان انبار از تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌ها برای مدیریت عملیات انبار استفاده می‌کنند. در واقع مزیت اصلی، قابل حمل بودن این ابزار است. به این ترتیب کارکنان انبار می‌توانند اطلاعات را به موقع بر روی تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها گردآوری کنند و به واسطه گزارش‌های لحظه‌ای از وضعیت انبار، کنترل بیشتری بر عملیات انبار وجود دارد.

تکنولوژی RFID

دلایل زیادی برای استفاده از  تکنولوژی RFID در انبار برای کسب‌وکارها وجود دارد. RFID که کوته‌نوشت Radio Frequency Identification است، روشی بسیار کارآمد برای ردیابی جریان اطلاعات و اقلام انبار در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد. این تکنولوژی با ترکیبی از برچسب‌ها یا تگ‌ها، یک چاپگر و یک ابزار برای خواندن تگ کار می‌کند. RFID نسبت به سیستم استاندارد بارکد که پیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت، مزایای بیشتری دارد. مثلاً اینکه تگ‌های RFID می‌توانند 100 برابر اطلاعات بیشتری نسبت به بارکدها ذخیره کنند و دستگاه‌هایی که اطلاعات آن‌ها را می‌خوانند می‌توانند همزمان اطلاعات 200 تگ را استخراج کنند.

Drone های پرنده در انبار

به نظر می‌رسد آینده رقابت به ویژه در میان خرده‌فروشی‌ها، که زمان پاسخگویی به تقاضای مشتری برایشان تعیین کننده است، در به‌کارگیری Drone هاست. Drone ها تجهیزاتی پرنده هستند که می‌توانند به صورت مستقل و یا توسط یک خلبان اما از راه دور کنترل شوند. این تجهیزات پیشتر کابردهایی مانند تصویربرداری یا عکس‌برداری هوایی داشتند اما امروز در خرده‌‎فروشی‌های آنلاین برای انجام برخی عملیات انبار و همچنین برای ارسال سفارش‌های مشتری به ویژه در ساعت‌های شلوغ روز از آن‌ها استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی

آینده به دست ماشین‌هایی مدیریت می‌شود که به اندازه انسان هوشمند خواهند بود: این چیزی است که از آینده تصویر شده است. هوش مصنوعی شاید اختراعی باشد که بیشترین تحول را برای زندگی و البته کسب‌وکار ایجاد کند؛ هوش مصنوعی  راه و روش انباداری را متحول خواهد کرد. ربات‌هایی که حسگرهایی برای دیدن، حس کردن و حتی شنیدن محیط اطراف خود دارند. این ربات‌ها می‌توانند جایگزین کارکنان انبار در جایگذاری کالاها و اسکن کردن بارکدها شوند. گردآوری اطلاعات بدون اینکه کارکنان انبار الزاماً در محل انبار حضور داشته باشند با استفاده از واقعیت مجازی ممکن شده است.

این‌ها تنها نمونه‌هایی از مواردی است که تکنولوژی توانسته است به کمک کسب‌وکارها کمک کند کارهای بیشتری را در زمان کمتر و آسان‌تر انجام دهند. در مطالب آینده آخرین روندهای پیشرفت تکنولوژی‌های انبار را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *