سه اصل و نصفی! اصولی که هر کسب‌وکار متوسط باید در سرمایه‌گذاری بر راه‌حل‌های IT بداند

در سال‌های اخیر برنامه‌ریزی برای تحول دیجیتال و استفاده از راه‌حل‌های IT به ویژه در کسب‌وکارهای متوسط گسترده‌تر شده است. به واسطه هزینه قابل توجه استفاده از این راه‌حل‌ها، شرکت‌های متوسط با احتیاط بیشتری در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کنند، بنابراین چگونگی بازگشت سرمایه می‌تواند به تصمیم‌گیری مدیران در این حوزه کمک بسیاری کند.

یکی از مشکلات اصلی در شرکت‌های متوسط که نیاز به استفاده از راه‌حل‌های IT را شکل داده است، عدم وجود اطلاعات یکپارچه و قابل دسترس است: دوباره‌کاری‌ها سبب مغایرت داده‌ها می‌شود، هر بخش اطلاعات خود را به صورت جداگانه گردآوری و نگهداری می‌کند و حتی ممکن است از روش‌های مختلفی برای این کار استفاده کند و طبیعتاً در چنین شرایطی دسترسی به موقع به اطلاعات ممکن نیست.

تکنولوژی ناجی کسب‌وکار است!؟

تکنولوژی می‌تواند اطلاعات دقیق و در لحظه از تأمین‌کنندگان در اختیار شما قرار دهد، تجربه‌ای بی‌نظیر برای مشتریان و حتی کارکنان شما ایجاد کند و کارآمدی فرایندها را در تمام سازمان تسهیل کند.

اما آیا اگر یک برنامه‌ریزی مناسب برای تحول دیجیتال داشته باشید، تکنولوژی می‌تواند نجات‌دهنده کسب‌وکار شما باشد؟

متاسفانه پاسخ منفی است.

برای عمده شرکت‌های متوسط و کوچکی که برای بهره‌گیری از راه‌حل‌های IT برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کرده‌اند، پیچیدگی و انتخاب‌های فراوانی که در این حوزه داشته‌اند، گیج کننده بوده است.

چه طور درباره راه‌حل‌های IT تصمیم‌گیری کنید؟

تصمیم شما برای انتخاب یک راه‌حل IT باید بر سه اصل اساسی کسب‌وکار استوار باشد:

حذف ریسک

نخستین مسئله‌ای که باید در سرمایه‌گذاری بر راه‌حل‌های IT در نظر بگیرید این است که تکنولوژی صرفاً یک توانمندساز است و به عنوان زیرساختی قابل اطمینان باید همواره درست عمل کند تا عملیات کسب‌وکار شما را با مشکل مواجه نکند. در نظر گرفتن احتمال ایجاد اختلال در عملکرد زیرساخت IT و درک سطح تأثیراتی که ممکن است بر کسب‌وکار داشته باشد اهمیت دارد و باید به کمترین حد برسد.

این به آن معناست که برنامه‌ای پشتیبان به صورت موازی در نظر دارید. مثلاً اگر سیستم انبار از دسترس خارج شد، آیا می‌توانید همچنان پاسخگوی مشتریان خود در سفارش‌گذاری (با بررسی موجودی انبار) باشید؟

مدیریت رشد

وقتی کسب‌وکار شما در حال رشد است، این به آن معناست که زمینه لازم برای برداشتن گام بعدی در استفاده از راه‌حل‌های IT فراهم شده است. استفاده از تکنولوژی برای کمک به رشد کسب‌وکار می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد اما اگر به درستی پیاده‌سازی شود، منجر به نتایج بسیار مثبتی برای شما می‌شود. تنها باید توجه داشته باشید که استراتژی IT شما با استراتژی‌های کلان کسب‌وکار همراستا باشد و ارزش قابل لمسی به شما ارائه کند.

مثلاً ابزارهای IT که به صورت مستقیم بر افزایش فروش و رضایت مشتریان تأثیر می‌گذارد یا ابزارهایی که به کارکنان در افزایش بهره‌وری و دستیابی به اهداف کسب‌وکار کمک می‌کند، همه نتایجی قابل لمس در نشان دادن رشد کسب‌وکار به واسطه بهره‌گیری از راه‌حل‌های IT دارد.

به کارگیری تکنولوژی‌های جدید

سرعت توسعه راهکارهای نرم‌افزاری چشمگیر است. خدمات ابری، راه‌حل‌های موبایل و بسیاری تکنولوژی‌های دیگر که انتخاب‌های ممکن را به ویژه برای کسب‌وکارهای کوچک گسترده‌تر کرده است. روندهای تکنولوژی به سرعت در حال تغییر است و پیگیری این روندها به شما کمک می‌کند به عنوان یک کسب‌وکار متوسط هر چه زودتر نسبت به رقبای خود از مزایای این راهکارها بهره‌مند شوید و در رقابت پیش‌تر باشید.

و آن نصفه دیگر: نقشه راه تکنولوژی

مسیری که برای تحول دیجیتال کسب‌وکار خود طی می‌کنید بستگی زیادی به این مسئله دارد که در حال حاضر در چه مرحله‌ای از بلوغ هستید. با خود روراست باشید و این پرسش را پاسخ دهید تا بتوانید یک نقشه راه چندساله برای تکنولوژی داشته باشید.

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *