چه قدر می‌توانید به ERP های متن‌باز اعتماد کنید؟

اگر بتوانید یک راهکار ERP متناسب با نیازمندی‌های خود انتخاب و با موفقیت در سازمان پیاده‌سازی کنید، منافع بسیاری برای شما خواهد داشت؛ منافعی از جمله به اشتراک‌گذاری بهتر اطلاعات، کاهش هزینه‌های عملیات، تقویت ارتباطات درون سازمانی، خودکارسازی و یکپارچگی فرایندها. اما بسیاری از کسب‌وکارها در استفاده از ERP شکست خورده‌اند؛ بنابراین پیش از هر چیز باید به دقت انتخاب کنید و انتظارات سازمان را به صورت شفاف درک کنید.

در انتخاب راهکارهای ERP به صورت کلی دو دسته راه‌حل پیش رو دارید:

ERP متن باز (1) یا مالکیت نرم‌افزار (2).

در ادامه تفاوت‌های این دو رویکرد و مشکلات احتمالی راهکارهای متن باز را بررسی می‌کنیم:

 

ERP های متن‌باز چه تفاوت‌هایی با ERP های دیگر دارند؟

در نگاه اول شاید نتوانید تفاوت چندانی میان این دو قائل شوید، اما باید در نظر داشته باشید که عمده شکست پروژه‌های پیاده‌سازی ERP وابسته به فرایند استقرار و سپس پشتیبانی آن بوده است. بنابراین یکی از تفاوت‌های اصلی این دو رویکرد در استفاده از نرم‌افزار این است که عمده ERP های متن باز  متخصصین پیاده‌سازی و پشتیبانی از نرم‌افزار را در اختیار شما قرار نمی‌دهند.

مسئله دیگر سادگی بیش از اندازه ERP های متن‌باز است که ممکن است نتواند پاسخگوی پیچیدگی‌ها و نیازمندی‌های خاص کسب‌وکار شما باشد؛ حتی در صورتی که یک برنامه‌نویس را برای توسعه سیستم بر اساس نیازمندی‌های خود استخدام کنید، همچنان زیرساخت اولیه ممکن است از قابلیت‌های لازم بهره‌مند نباشد.

در واقع آن چه که ممکن است در گام اول شما را وسوسه کند که از راهکارهای ERP متن‌باز استفاده کنید، عموماً رایگان بودن آن است اما بهتر است مشکلات احتمالی که در استفاده از این راهکارها با آن مواجه می‌شوید را نیز به دقت در نظر بگیرید.

 

مشکلات ERP های متن‌باز

دست کم هزینه کمتر راهکارهای ERP متن‌باز ممکن است بسیاری از شرکت‌ها را وسوسه کند که برای مدیریت عملیات خود از این راهکارها استفاده کنند. البته در نگاه اول ممکن است این کار صرفه‌جوئی در هزینه‌ها و بسیار ساده به نظر برسد اما مشکلات دیگری که وجود دارد ریسک استفاده از این راهکارها را بالا می‌برد.

برخی از این مشکلات احتمالی که با آن مواجه خواهید شد:

  • ارائه‌دهندگان راهکارهای ERP متن‌باز به واسطه عدم دریافت هزینه، درآمد زیادی ندارند و نرم‌افزار را بر پایه یک بودجه مشخص تولید کردند. بنابراین در هر لحظه ممکن است نتوانند به فعالیت اقتصادی خود ادامه بدهند. در بهترین حالت ممکن است یک شرکت دیگر که در حوزه ERP فعال است، این شرکت را بخرد و در ادامه استفاده از خدمات مجبور باشید هزینه‌ای پرداخت کنید.
  • از آن جایی که مشتریان فعال کمتری دارند، نرم‌افزار کمتر مورد استفاده قرار گرفته و امکان بهره‌گیری از تجربیات پیاده‌سازی نرم‌افزار و بهبود پیوسته آن عملاً حذف می‌شود.
  • از آن جایی که هیچ گونه پشتیبانی وجود ندارد، پیاده‌سازی نرم‌افزار در سازمان شما نیازمند همکاری جمعی و تلاش‌های فراوان است.
  • به احتمال بسیار زیاد مجبور می‌شوید متخصصی را به این منظور استخدام کنید و به این ترتیب انجام پروژه مدت زمان طولانی‌تری از آن چه تصور می‌کردید به طول بینجامد.
  • نرم‌افزارهای متن‌باز ممکن است آن قدری که فکر می‌کنید در صرفه‌جوئی هزینه‌ای عملیات به شما کمک نکند و همه محاسباتی را که در نرخ بازگشت سرمایه کردید زیر سوال ببرد.
  • در نهایت ممکن است پیاده‌سازی نرم‌افزارهای ERP متن باز آن‌قدرها هم که تصور می‌کردید بدون هزینه انجام نشود و با وجود هزینه‌های پیش‌بینی نشده و تأمین بودجه اضافه برای پیش بردن پروژه پیاده‌سازی، انجام پروژه هر چه بیشتر به طول بینجامد.

 

وقتی در حال بررسی و انتخاب یک راهکار ERP هستید، یکی از عوامل مهمی که باید در نظر بگیرید این است که چه قدر می‌توانید به شرکت ارائه دهنده راهکار برای ارائه پشتیبانی اعتماد کنید؟

اگر مشکلی در سیستم وجود داشته باشد چه طور باید آن را حل کنید؟ اگر نیازمند تغییرات خاصی در سیستم باشید چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ اگر به هر دلیلی شرکت نتواند به شما پشتیبانی دهد و یا نیروی متخصص و قابل اعتماد برای حل مشکل شما نداشته باشد، چه می‌کنید؟

همه این موارد مشکلاتی است که در استفاده از یک ERP متن‌باز با آن مواجه هستید. پس پیش از اینکه نیمی از راه را بروید، دوباره فکر کنید.

 

 

پانویس

(1) به صورت کلی نرم‌افزارهای متن‌باز نرم‌افزارهایی هستند که منبع اصلی کد (Source Code) آن‌ها به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته و امکان استفاده و حتی ایجاد تغییر در منبع اصلی کد نیز وجود دارد.

(2) مالکیت نرم‌افزار مفهومی است که در صنعت نرم‌افزار مطرح شده است و به معنی آن است که لایسنس استفاده از نرم‌افزار در اختیار شماست. در ERPهای متن باز در عین اینکه (تا زمان نامشخص) می‌توانید از نرم‌افزار استفاده کنید اما مالکیتی نسبت به آن ندارید. همچنین در روش‌های پیاده‌سازی که نرم‌افزار را بر روی ابر ارائه می‌کنند، به جای مالکیت از اصطلاح اجاره نرم‌افزار استفاده می‌شود.

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *