در سال 2017 چه اتفاقاتی در دنیای تکنولوژی افتاد؟

حالا که سال 2017 به پایان رسیده زمان مناسبی است برای اینکه اتفاقاتی که در دنیای تکنولوژی افتاد را مرور کنیم. سال 2017 سال بزرگی برای دنیای تکنولوژی بود و دنیا شاهد تحولات بسیاری بود که این تحولات زمینه و اساس تحولاتی و روندهای تکنولوژی در سال 2018 خواهند بود.

اما در سال 2017 چه اتفاقاتی در دنیای تکنولوژی افتاد؟

حذف محدودیت 140 کاراکتر در شبکه اجتماعی توییتر

این یک خبر خوب برای طرفداران شبکه‌های اجتماعی بود؛ به ویژه آن دسته از افرادی که معمولاً مجبور بودند ادامه توییت خود را در کامنت بنویسند و یا هیچ گاه به نظرشان 140 کاراکتر برای بیان کامل منظورشان کافی نبوده است! دسته دیگر اما همان شیوه مختصر و مفیدنویسی را می‌پسندیدند با این حال اغلب کاربران نسبت به حذف این محدودیت ابراز خوشنودی کردند.

2

عرضه خودروی جدید الکتریکی تسلا

متقاضیان مدل جدید خودروی تسلا آن قدر زیاد بودند که این شرکت تنها با نمایش یک نمونه آزمایشی از آن 400 هزار پیش‌سفارش به ارزش 10 میلیارد دلار دریافت کرد؛ رکوردی که تا کنون هیچ یک از تولیدکنندگان خودرو حتا نزدیک آن هم نرسیده بودند.

1

خانه‌های هوشمند با تکنولوژی آمازون و البته گوگل، اَپل و مایکروسافت

با عرضه محصولات آمازون برای هوشمندسازی خانه‌ها، ایده خانه‌های هوشمند بالاخره به حقیقت نزدیک شد. در سال 2017 بالاخره توانستیم با دستیارهای هوشمند آمازون صحبت کنیم و از آن‌ها بخواهیم موسیقی مورد علاقه ما را پخش کنند و یا ابزارهای هوشمند خانه را کنترل کنند. این ابزار گستره‌ای از امکانات را از خاموض/ روشن کردن لامپ‌ها تا کنترل دما و حتی زمان‌بندی برای جارو کشیدن خانه را در اختیار شما قرار می‌دهند.

3

فلج شدن رایانه‌های سراسر دنیا در یکی از بزرگ‌ترین حملات سایبری

دوازدهم ماه می سال 2017 شاهد یکی از بزرگ‌ترین حملات سایبری تاریخ بود. این حمله که با نام WannaCry شناخته می‌شود بیش از 126 هزار رایانه شامل شرکت‌های بزرگ و حتا مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را در سراسر دنیا مورد هدف قرار داده بود. این مسئله بار دیگر لزوم به کارگیری روش‌های امنیتی را در دنیای تکنولوژی و ارتباطات گسترده که امکان انتقال بدافزارها را در لحظه در سراسر دنیا فراهم کرده است، گوشزد می‌کند.

3

لغو قانون بی‌طرفی اینترنت توسط کمیسیون فدرال ارتباطات امریکا

بر اساس قانون بی‌طرفی اینترنت، ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP ها) و همچنین دولت‌هایی که تنظیم کننده قوانین آن هستند، موظف‌اند که با همه داده‌ها یکسان برخورد کنند و تمایزی در ارائه داده‌ها به کاربران ایجاد نکنند و برای کاربران/ وبسایت‌ها/ اپلیکیشن‌ها یا محتوای مختلف و یا روش‌های ارتباطی مختلف هزینه اضافه دریافت نکنند. این قانون در اواخر سال 2017 میلادی توسط کمیسیون فدرال ارتباطات امریکا لغو شد و با مخالفت‌های گسترده‌ای از جانب مردم مردم امریکا مواجه شد.

4

افزایش بی‌سابقه ارزش یک ارز دیجیتال: بیت‌کوین

از هر نظر که حساب کنید سال 2017 بهترین سال زندگی بیت‌کوین بوده است! ارزش این ارز دیجیتال در سال 2017 با افزایش ده برابری از حدود 1000 دلار به 10 هزار دلار رسید و حجم تراکنش‌های روزانه که با استفاده از بیت‌کوین انجام می‌شود نسبت به آغاز سال 100 برابر شده است. به هر حال بیت‌کوین هنوز در آغاز راه است و بازار پیش‌بینی‌ها درباره آن و سایر روندهایی که بیت‌کوین آغازگر آن‌ها بوده است، بسیار داغ است.

5

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *