اینترنت اشیا و تحول در صنعت پتروشیمی

مدیریت انرژی و بهینه‌سازی مصرف آن یکی از چالش‌های بزرگ در صنایع شیمیایی علی‌الخصوص در صنعت پتروشیمی است. پیشرفت تکنولوژی و نقش چشمگیر آن در صنعت، در حوزه مدیریت انرژی و بهبود بهره‌وری آن نیز تاثیرگذار بوده است. یکی از کاربردهای تکنولوژی در این حوزه استفاده از اینترنت اشیا است.

اینترنت اشیا یک موضوع داغ و تازه است و هنوز در صنعت پتروشیمی خیلی از افراد نمی‌دانند اینترنت اشیا چه اهمیتی برای آنها دارد. اینترنت اشیا  به ظهور یک سیستم اطلاعاتی متشکل از حسگرهایی که اشیاء فیزیکی را به هم مرتبط می‌سازد، اشاره دارد. گارتنر پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2020، 25 میلیارد از دستگاه‌ها به هم مرتبط خواهند شد و این شبکه وسیع با هم برای اتوماسیون، نظارت و تجزیه و تحلیل اطلاعات از ماشین‌آلات و تجهیزات در مدل‌های جدید کسب‌و‌کار همکاری خواهند کرد.

 

  • نظارت بر تجهیزات و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی شده

یکی از راهکارهای مدیریت انرژی در صنعت پتروشیمی، بهینه‌سازی انرژی در برج‌های تقطیر، پمپ‌ها، کمپرسورها و سیستم‌های فشرده‌سازی هوا می‌باشد. خرابی‌های برنامه‌ریزی نشده و هزینه‌های بالا و غیرقابل پیش‌بینی تعمیر و نگهداری این تجهیزات از مشكلات شایع در صنایع پتروشیمی است لذا به منظور مدیریت انرژی باید راهکاری جهت نگهداری کارآمد تجهیزات و نظارت مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

حسگرهای متصل به تجهیزات که به طور مداوم کیفیت و کارایی را کنترل می‌کنند و محاسبات لحظه‌ای آنها را قادر می‌سازد تا با تعامل نزدیک از خرابی تجهیزات جلوگیری کنند.

شرکت‌هایی که از حسگرها استفاده کنند می‌توانند سریع‌تر به هشدارها واکنش نشان دهند که در نتیجه به اثربخشی تجهیزات و میانگین زمان طولانی‌تر بین خرابی‌ها و تعمیر و نگهداری کارآمدتر می‌انجامد.

  • مدیریت انرژی

مصرف انرژی بخش بزرگی از هزینه‌های پتروشیمی را تشکیل می‌دهد.

استفاده از حسگرها به منظور نظارت بر مصرف انرژی به کنترل هزینه‌ها کمک می‌کند. الگوهای مصرف انرژی بخش مهمی از تحلیل‌های کلان داده هستند که برای پیش‌بینی خرابی‌ها و دید بهتر به الگوهای مصرف به کار می‌آیند. مدیریت مصرف انرژی به صورت فعال منجر به کیفیت پایدارتر و کاهش خرابی‌های برنامه‌ریزی نشده و کاهش هزینه‌های انرژی می‌شود. یکی از کاربردهای تکنولوژی در صنعت پتروشیمی به‌کارگیری حسگرهای لرزش‌سنج القایی می‌باشد. با نصب حسگرهای لرزش‌سنج القایی بر روی اکثر پمپ‌ها، موتورها و تجهیزات دوار موجود در سیستم پالایشگاهی کشور، ارتعاش آنها اندازه‌گیری می‌شود و در صورت گذر از حد هشدار با اعلان‌های متفاوت اپراتور دستگاه را متوجه کرده و در صورت افزایش بیشتر دامنه و گذر از حد خطر باعث توقف خودکار ماشین می‌شود تا از حوادث ناگوار جلوگیری شود. ماشین‌ها یا تجهیزات دوار که عموما در صنایع مختلف از جمله پتروشیمی، تحت نام ماشین‌آلات و تجهیزات بسیار حساس شناخته می‌شوند، بخش بزرگی از سرمایه‌های یک شرکت تولیدی را تشکیل می‌دهد. علاوه بر بالا بودن قیمت و هزینه‌های تعمیرات این دستگاه‌ها، خرابی آنها می‌تواند باعث توقف تولید شود، و از همه مهم‌تر ادامه کار ماشین با لرزش بالا باعث شکست و انهدام آن ماشین و ایجاد خطرات جانی می‌شود.

  • امنیت سایبری

امنیت سایبری یک موضوع مهم و استراتژیک است. از آنجا که شرکت‌های پتروشیمی ممکن است هدف بالقوه برای حملات تروریستی باشند، اهمیت امنیت سایبری بیشتر می‌شود. اگر شرکت‌های پتروشیمی از راهکارهای نرم‌افزاری بر روی ابر استفاده کنند و یا بر روی سرورهای داخل سازمان، در هر صورت باید امنیت فیزیکی، امنیت سیستم‌های صنعتی و امنیت داده‌ها را در نظر بگیرند. این مشکل زمانی پیچیده‌تر می‌شود که میزان داده‌هایی که شرکت‌ها باید مدیریت و نگهداری کنند، همچنان رو به رشد است.

با استفاده از تجزیه و تحلیل‌های کلان‌داده، شرکت‌های پتروشیمی می‌توانند داده‌ها را با هم در یک مخزن تجمیع کنند که این امر منجر می‌شود به سرعت دسترسی‌های غیر مجاز را شناسایی کنند بنابراین می‌توانند حساب کاربری مربوطه را متوقف کنند یا اتصالات و سیستم‌ها را برای جلوگیری از نفوذ بیشتر قفل کنند. هنگامی که هکرها به سیستم دسترسی می‌یابند، فقط چند لحظه طول می‌کشد تا به اطلاعات حساس دسترسی یابند، بنابراین ارزیابی الگوهای حمله در لحظه امری ضروری است.

نتیجتا این امری ضروری است که شرکت‌ها از تمام تکنولوژی‌هایی که آنها را در مدیریت انرژی ،کنترل هزینه‌ها و افزایش امنیت و بهبود بهره‌وری یاری می‌دهند، استفاده کنند. استفاده از فناوری اینترنت اشیا باعث افزایش امنیت کارکنان، شناسایی مسایل بهداشتی و ایمنی، بهینه‌ سازی تولید، تحمل خطا ،کاهش هزینه‌های عملیاتی، بهبود کیفیت، کاهش خرابی‌ها، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و مدیریت مصرف انرژی در صنعت پتروشیمی می‌شود.

 

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *