بهترین بازاریاب کیست؟

بهترین بازاریاب دنیا دوست شماست! آیا تا به حال دوست شما موفق شده است شما را برای رفتن به یک رستوران که در آنجا تجربه خوبی داشته است یا برای خرید یک گجت الکترونیکی که از نظرش مناسب است متقاعد کند؟ بی ­شک دوستان شما از نتایج یک موتور جست­و­جو و یا یک بنر تبلیغات محیطی موثرتر هستند.

در ادبیات ما عباراتی مانند “نقل کردن سینه به سینه” یا گشتن حرف به ­صورت “دهان به دهان” عباراتی آشنا هستند. یکی از شیوه­ های مطرح بازاریابی در دنیای امروز “Word Of Mouth” می­باشد. اما آیا چرخاندن دهان به دهان شعار شما، نام برند شما، محصولات شما، کیفیت محصولات شما و چیزهایی از این دست به همین سادگی انجام می­شود؟ چگونه می ­توان از این روش نام یک برند را در جامع ه­ای بزرگ­تر گسترش داد؟ اگر به شیوه­ های سنتی این موضوع فکر کنید استفاده از این روش برای فراتر رفتن از محدوده جغرافیایی شما کاری بسیار دشوار و طاقت­ فرسا می­باشد و ممکن است هزینه­ هایی که بابت آن متحمل می­ شوید به نسبت درآمد حاصل از آن صرفه اقتصادی نداشته باشد.

دنیای اینترنت ارتباطات را در سراسر دنیا بسیار آسان کرده است و با توجه به گستردگی استفاده از اینترنت، بستری مناسب جهت انجام این شیوه از بازاریابی به وجود آمده است. امروزه شبکه­ های اجتماعی جزء جدایی ناپذیری از زندگی بسیاری از مردم هستند و با توجه به قابلیت ­های این شبکه­ها به نظر می­رسد بهترین روش اجرای Word Of Mouth Campaign ها باشند.

The Best way for running a Word Of Mouth Campaign is Online

بسیاری از شرکت­ ها با ساختن یک صفحه در شبکه­ های اجتماعی منتظر معجزه هستند اما باید بدانند که ساختن یک Fan Page کافی نیست. صفحات اجتماعی شما ویترین فروش شماست و باید برای طراحی آن وقت، حوصله و تخصص هزینه کنید. در دنیای امروز مفهومی به نام Social Marketing وجود دارد که فراتر از ساختن یک صفحه در یک شبکه اجتماعی مربوط یا نامربوط می­باشد و بیشتر به این می­پردازد که چگونه با استفاده از این ابزار مشتری جدید ایجاد کنیم.

برای اجرای یک راهکار بازاریابی اجتماعی شما حداقل به یک راهکار CRM برای ثبت و ذخیره اطلاعات مربوط به مشتریان می­ باشید تا با استفاده از آن­ها به انجام بازاریابی و ارائه پیشنهادهای ویژه بپردازید. باید این را بدانید که افراد معمولا مایل به ارائه اطلاعات شخصی خود نمی­باشند حال آنکه بخواهید هر بار این اطلاعات را از آن­ها درخواست کنید.

Connect to Customers in a way they want to be communicated

این نوع از بازاریابی بطور کلی شامل 4 مرحله اصلی می­باشد که بسته به نوع کسب و کار، صنعت، اندازه شرکت و ویژگی­ های خاص آن می­توان کمپین­ ها را به­ صورت متفاوتی طراحی کرد که البته مهمترین بخش آن یعنی اندازه­ گیری موفقیت هریک نیز به شیوه خاص خود انجام خواهد ­شد. در ادبیات بازاریابی اجتماعی این مراحل بصورت زیر می­باشند.

  1.  برقراری ارتباط[1]
  2.  ترقی دادن ارتباط[2]
  3. ایجاد درگیری بیشتر در ارتباط[3]
  4.  رشد دادن ارتباط[4]

در مجالی دیگر به طور مفصل به بررسی هر یک از مراحل خواهیم پرداخت.


1- Connect
2- Promote
3- Engage
4- Grow

 ________________________________________________________________________________________________________________________________

 برای مشاهده و دریافت اطلاعات در مورد مدیریت ارتباط با مشتری نوماتک به لینک روبرو مراجعه فرمایید:

  http://www.nomatec.net/Products/CRM

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *