رایانش ابری … بعد از این، مشتریان شما روی ابر راه می‌روند!

ابتدایی‌ترین کارکرد نرم‌افزارهای کسب‌ وکار، کارآمد کردن فرآیندهای سازمان به سبب استفاده از به‌ روش‌ها بوده است. سپس این نرم‌افزارها امکانات جدیدی در اختیار صاحبان کسب‌ وکار قرار دادند؛ نرم‌افزارهایی طراحی شدند که توزیع دانش سازمانی را تسهیل می‌کردند، آینده را پیش‌بینی می‌کردند، مشتریان بالقوه را جذب کرده و مشتریان فعلی را به مشتریان وفادار تبدیل می‌کردند، فرصت‌های بازار را شناسایی و ارزیابی کرده و بهترین جایگزین‌ها را ارائه می‌کردند. همه این‌ها اما منوط به خرید نرم‌افزارهای کسب‌ وکاری بود که برای پیاده سازی به سرورهای قدرتمند و گروهی از متخصصین نیاز داشت و مهم‌تر از همه آن که هزینه زیادی را نیز به شرکت‌ها تحمیل می‌کرد و شرکت‌های کوچک‌تر عملاً قادر به استفاده از آن­ها نبودند. این هزینه­ ها گاها توجیه اقتصادی استفاده از این نرم ­افزارها را از بین می­ بردند.

به این ترتیب زمینه برای معرفی مفهومی جدیدی فراهم شد: رایانش ابری [1]  این مفهوم دیدگاه موجود را نسبت به نرم‌افزارهای کسب‌ وکار به شدت تغییر داد. بر این اساس به جای آن که نرم‌افزار با تمام پیچیدگی‌های سخت‌افزاری ساخته شده و به کار گرفته شود، یک مرکز پردازش مشترک بر روی ابر تعریف شد و تنها کاری که کاربران می‌بایست انجام می‌دادند آن بود که وارد سیستم شده، تنظیمات آن را مطابق نیازهای خود تغییر داده و از آن استفاده کنند.

افزون بر این نرم‌افزاهایی که بر روی ابر ساخته می‌شوند، دارای ویژگی‌های بسیار مطلوبی هستند که در عین ارائه امکانات حتا بهتر از قبل، امکان استفاده و نیز نگهداری سیستم را بسیار ساده کرده‌اند. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

  • انعطاف‌؛شما می‌توانید از طریق هر ابزاری که به اینترنت متصل شود، در هر نقطه جغرافیایی و در هر زمانی که بخواهید به اطلاعاتتان دست یابید.
  • امنیت بالا؛ داده‌های شما به شیوه‌ای امن در ابر ذخیره شده است و حتا اگر رایانه شما آسیب ببیند اطلاعات شما از بین نمی‌رود. اگر قبلا برای استفاده از نرم­افزارها روی سرورهای خود نیاز به خریداری تجهیزات گران­قیمت امنیتی داشتید امروز شرکت ارائه دهنده خدمات ابری این کار را برای شما انجام داده است.
  • هزینه پایین؛ از آن جایی که عمده محاسبات (عملیات رایانش) در ابر انجام می‌شود، نیازی به هزینه‌های سخت‌افزاری جانبی وجود ندارد و تنها دسترسی به اینترنت با سرعت مناسب برای کار با سیستم کفایت می‌کند. با استفاده از هزینه ­های اعلام شده توسط شرکت ارائه دهنده خدمات ابری کمتر نگران از بین رفتن توجیه اقتصادی استفاده از نرم­ افزار بواسطه هزینه ­های پنهان باشید.
  • استقرار در کوتاه‌ترین زمان؛زمان استقرار نرم‌افزارهای کسب‌وکار با طراحی سنتی بسیار طولانی است و ممکن است گاهی به چند سال هم برسد. یکی از مزایای بسیار خوب ابر آن است که تنها در چند هفته قابل استقرار و به‌ کارگیری است.
  • مقیاس‌پذیری؛ به سبب امکاناتی که ابر فراهم کرده، قابلیت افزایش حجم کاری همگام با رشد شرکت و نیازهایش، به صورت نامحدود وجود دارد.
  • قابل ارتقا؛ارتقای نرم‌افزار به جدیدترین نسخه در ابر به صورت خودکار انجام می‌شود.

چرا استفاده از نرم ­افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) روی ابر بهتر است؟

در میان نرم‌افزارهای کسب‌ وکار، نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری تقریباً نخستین نرم‌افزاری بود که به سوی استفاده از مفهوم ابر در طراحی تغییر جهت داد که دلیل این مسئله وجود همان ویژگی‌های مطلوبی است که در مورد مفهوم ابر برشمردیم، و اینکه این ویژگی‌ها کاملاً متناسب با نیازمندی‌هایی هستند که در برقراری ارتباط با مشتری در دنیای امروز به وجود آمده است.

یک فرآیند مدیریت ارتباط با مشتری از سه بخش اصلی تشکیل می‌شود: بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش. نسل آینده نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری به سرعت در حال جهت‌گیری به سوی استفاده از فناوری رایانش ابری هستند. دنیای امروز کسب‌ وکار با تغییراتی اساسی روبه­رو شده؛ هنر فروش اساساً معنایی دیگر یافته، مشتریان شما به صورت دیجیتال با هم ارتباط دارند و بنابراین شکل جدیدی از ارتباط میان مشتری و فروشنده مورد نیاز است، مشتریان شما به شدت فرآیند طراحی، بازاریابی و فروش محصول را تحت کنترل خود درآوردند و از قدرتشان نیز آگاهی دارند. اگر تعداد مشتریان شما کم باشد، فراهم کردن ارتباطی اثربخش ممکن است، اما شخصی‌سازی فرآیندهای طراحی، بازاریابی و فروش محصول برای تعداد زیادی از مشتریان بسیار دشوار است. علاوه بر کاستی‌هایی که در نتیجه ظهور نیازهای جدید کسب‌وکارها ممکن است وجود داشته باشد، پیش از این استفاده از راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری عموماً برای شرکت‌های کوچک و متوسط به سبب هزینه‌های زیاد امری تقریباً ناممکن بود. از این رو راهکار مدیریت ارتباط با مشتری مبتنی بر رایانش ابری، امروز به عنوان راهکاری هوشمندانه برای تمام شرکت‌ها مطرح است، چه این شرکت‌ها کوچک و متوسط باشند چه بزرگ.

[1] Cloud Computing

 

 ________________________________________________________________________________________________________________________________

 برای مشاهده و دریافت اطلاعات در مورد مدیریت ارتباط با مشتری نوماتک به لینک روبرو مراجعه فرمایید:

  http://www.nomatec.net/Products/CRM

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *