سرورهای شخصی یا سرویس های ابری؛ مسئله این است!

انتخاب نرم‌افزاری که با کسب‌ وکار شما متناسب باشند، با وجود گستردگی در تعداد ارائه‌ دهندگان خدمات نرم‌افزارهای تجاری و نیز طیف متنوع امکاناتی که در اختیار مشتری قرار می‌دهند، انتخاب بسیار دشواری است. اما شاید به جرئت بتوان گفت بیشترین اثر را معرفی مفهوم رایانش ابری بر این بازارها گذاشته است؛ مفهومی که گارتنر در سال 2009 آن را به عنوان دومین فناوری برتر سال اعلام کرد. درآمیختن این مفهوم با دنیای فناوری اطلاعات، پایه‌ای برای توسعه چشمگیر آن، ایجاد قابلیت‌های بسیار در بهبود کسب‌ وکار و مطرح شدن مدل جدیدی از ارائه خدمات فناوری اطلاعات به شرکت‌ها شد که یک سوی آن ارائه‌ دهندگان این خدمات قرار دارند تا از فرصت‌های جدید کسب‌ وکار بهره ‌برند و در دیگر سو کاربران (یا شرکت‌هایی) هستند که فرصت کاهش هزینه‌ها را در عین بهره‌گیری از خدمات فناوری اطلاعات با کیفیت بهتر دست می‌آورند.

راهکارهای On-Premise یا راهکارهای درون‌شرکتی، ابتدائی‌ ترین شکل ارائه خدمات نرم‌افزارهای تجاری بوده‌اند. در این شیوه سِرورها داخل سازمان قرار دارند و به این سبب هزینه اولیه زیادی را به سازمان تحمیل می‌کنند. همچنین در این شیوه داده‌ها به صورت داخلی ذخیره‌سازی می‌شوند و نیاز به متخصصین فناوری اطلاعات جهت نگهداری و پشتیبانی از سیستم وجود دارد.

________________________________________

راهکارهای مبتنی بر رایانش ابری که براساس مدل‌های مختلفی مانند SaaS، PaaS و IaaS ارائه می‌شود، روند جدیدی است که نرم‌افزارهای تجاری به ویژه نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری را متحول کرده‌است. در این شیوه امکان دسترسی به منابع رایانشی پیکربندی مانند شبکه‌ها، فضای ذخیره‌سازی، سرورها و … بر روی اینترنت وجود دارد. در نتیجه نیازی به متخصص یا پشتیبانی چندانی از سیستم وجود ندارد.

بسیاری از شرکت‌های پیشرو در دنیا به سرعت به ارائه خدمات مبتنی بر ابر روی آوردند تا از فرصت‌هایی که فراهم می‌کند بهره گیرند. علت اصلی چنین روندی را می‌توان در مزایای سرویس ­های ابری یافت. زیرساخت سخت‌افزاری مشترک میان تمام مشتریان، به‌روزرسانی نرم‌افزار بدون نیاز به دخالت کاربر نهایی، حذف هزینه اضافی برای خرابی‌های سیستم در کنار بسیاری مزایای دیگر که می‌توان بر اساس آن ارزش بیشتری برای مشتری ایجاد کرد، به خوبی چرائی شکل‌گیری این روند را نشان می‌دهد. بر اساس گزارشی که گارتنر در می 2014 از رشد بازار نرم‌افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری شرکت‌های بزرگ دنیا منتشر کرده‌است، 41% از نرم‌افزارهای فروخته شده مبتنی بر ابر بوده‌اند و شرکت‌هایی که در رتبه اول تا سوم بیشترین سهم بازار قرار دارند، همه نرم‌افزارهای خود را مبتنی بر ابر ارائه می‌دهند.

اما این مسئله چه سودی برای طرف دیگر معامله، یعنی مشتری‌های این سرویس­ ها می‌تواند داشته باشد؟ به بیان دیگر انتخاب راهکارهای درون‌ شرکتی بهتر است یا راهکارهای مبتنی بر سرویس ­های ابری؟

حقیقت آن است که هیچ پاسخ ثابتی برای این پرسش وجود ندارد و شرکت‌ها می ­بایست بنا بر شرایط خود تصمیم بگیرند. در هر یک از این دو شیوه مزایا و کاستی‌هایی وجود دارد که می­تواند پای ه­ای برای تصمیم­گیری دقیق­تر باشد. Info-tech می­گوید:

راهکار مدیریت ارتباط با مشتری خود را مبتنی بر ابر انتخاب کنید اگر:

  • کاستی‌هایی در پشتیبانی اجرائی یا راهبرد مدیریت ارتباط با مشتری وجود دارد و شما فوراً به یک راهکار در این زمینه نیاز دارید؛
  • می‌خواهید فرآیند مدیریت ارتباط با مشتری خود را سرعت بخشید؛
  • نیاز به نرم‌افزاری دارید که متناسب نیازهای شما توسعه یابد؛
  • تعداد اندکی متخصصین فناوری اطلاعات برای پشتیبانی، نگهداشت داده­ها به صورت امن و مدیریت سیستم دارید؛

برنامه‌ای جایگزین برای مدیریت شکست طرح مدیریت ارتباط با مشتری ندارید و در این صورت واگذاری طراحی برنامه به دیگری هوشمندانه به نظر می‌رسد.

راهکار مدیریت ارتباط با مشتری خود را مبتنی بر خدمات درون‌شرکتی انتخاب کنید اگر:

  • الزامات قانونی در حفظ اطلاعات توسط سازمان یا در جای مشخصی وجود دارد؛
  • ایجاد یکپارچگی داده‌ها در حجم بالا چالش بزرگی برای سرویس‌های ابری است. در این مورد سرورهای شخصی دارای مزیت نسبی می­باشند.
  • بخواهید نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری خود را با نرم‌افزار مدیریت منابع سازمانی (ERP) موجود در سازمان یکپارچه کنید و امکان ارائه راهکار ERP توسط سرویس ابری وجود نداشته باشد.

 

Share Button
1,042 Comments