راهبرد ERP؛ راه­ حلی برای پاسخگویی به نیازهای پیچیده کسب­ وکارها

براساس گزارش منتشر شده از بهینه ­کاوی صورت گرفته میان 173 سازمان تولیدی در ژوئن سال 2012، درصد بالایی از این سازمان­ ها (92%) ERP را در سازمان خود پیاده‌سازی کرده ­اند و بسیاری از آن­ها با استفاده از راه­ حل ERP به درصد بالاتری از بهره­ وری رسیده­ ا ند. پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز یک سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP) به دسته­ای راهبرد از تعریف نیازمندی­ ها تا انتخاب سیستم و روش نصب، یکپارچه کردن و آموزش کارکنان بستگی دارد. تأثیرگذارترین محرک­ های کسب­ و کار بر راهبرد ERP سازمان به ترتیب نیاز به کاهش هزینه، نیاز به مدیریت انتظارات رشد، نیاز به بهبود زمان پاسخگویی به مشتری، تأخیر در تصمیم­ گیری به سبب عدم وجود اطلاعات به موقع و مسائلی که در قابلیت عملیات در محل­ های مختلف ایجاد می­شود.

erp-response-business

–        48% از سازمان­های مورد بررسی به کاهش هزینه نیاز داشتند. نگه داشتن هزینه­ ها در سطح پایین برای حفظ سود و نیز ارائه محصول به مشتری با قیمت ­های پایین در فضای رقابتی کسب ­و کار اهمیت زیادی دارد. بنابراین سازمان­ها اقدام به نصب ERP جهت داشتن فرایندهایی مناسب و کارآمد می­کنند.

        39% از شرکت­ها به مدیریت انتظارات رشد سازمان نیاز داشتند. این مسئله نیز در ادامه نیاز به کاهش هزینه­ ها مطرح می­شود؛ چه به سبب رشد سازمان و در نتیجه آن افزایش تعداد واحدهای سازمانی، کارکنان و فرایندها، هزینه­های اضافی ایجاد می­شوند که نیاز به کنترل و مدیریت دارند. همچنین سفارش­ های بیشتری که – شاید حتا میان چند مکان عملیاتی- می­بایست با همان سطح استاندارد پیشین مدیریت شوند و نیازهای ارتباطی میان واحدهای مختلف که پراکندگی جغرافیایی دارند، همه موجب شد که در نهایت نیاز به داشتن فرایندهایی استاندارد و بهبود یافته در سازمان ایجاد شود.

–        از سوئی 29% از سازمان­ های تولیدی دغدغه بهبود زمان پاسخگویی به مشتری را داشتند. این سازمان­ها به دنبال فرایندهایی بودند که سفارش ­ها را در کم­ترین زمان ممکن پردازش و ارسال کند و نیز اطلاعات حیاتی مربوط به مشتری را برای پاسخگویی به درخواست­ ها، تقاضا و شکایات به موقع در اختیار افراد قرار دهد. این مسئله به راضی نگه داشتن مشتریان و جذب مشتریان جدید کمک می­کند.

ERP

–        در نهایت 27% از واحدهای تولیدی از کمبود اطلاعات به موقع که منجر به تأخیر در تصمی م­گیری می­شود، ناراضی بودند. در دنیای کسب­ وکار امروز نیاز به یافتن اطلاعات، در زمان و مکانی که نیاز به تصمی م­گیری آگاهانه وجود دارد، دیده می­شود. این مسئله برای سازمان‌ها امکانی فراهم می‌کند که به سرعت به رویدادهای نامطلوب واکنش نشان دهند و از فرصت ­های شناسایی شده استفاده کنند. مشکل اصلی در حجم بالای داده­های موجود، نیاز به گردآوری سریع این داده‌ها، تحلیل پیچیده آن­ها و مسیرهایی برای نفوذ به الگوهای مختلف داده و در نهایت بهره­ گیری از داده­ های گردآوری شده است.

ERP  چه راه حلی برای این مشکلات ارائه کرده است؟

ERP تأثیرات مثبتی در جهت کاهش قیمت‌ها بر بخش‌های مختلفی از سازمان خواهد داشت. برای نمونه می‌توان به کاهش هزینه­ های انبارداری اشاره کرد؛ یکپارچگی میان تولید، سفارش، انبار و سایر بخش­ها در نرم‌افزار، این امکان را به دست می­دهد که سطح انبار را در پایین‌ترین حد ممکن نگاه داریم و هزینه‌های انبارداری را کمینه کنیم. همچنین خودکارسازی امور به معنای بهره‌وری بیشتر نیروی انسانی مورد نیاز برای عملیات و در نتیجه کاهش بهای تمام شده محصول تولیدی است. از سویی ERP  در پاسخ به نیاز سازمان‌هایی مطرح شد که رویکردهای خود را به فرایندمحوری تغییر داده بودند. بنابراین به کارگیری آن عملاً به معنای استفاده از بهترین فرایندهایی (به‌روش‌ها) است که پیش‌تر بهره ­وری آن­ها اثبات شده است. ERP اطلاعاتی یکپارچه، به­روز، کامل و مربوط را به صورت برخط در اختیار افراد قرار می­دهد که قابل استفاده در تصمیم­ گیری­ ها هستند؛ چه تصمیمات سطوح خرد در ارتباط با رفتار با مشتری و چه تصمیمات سطح کلان در جهت­ گیری­های کلی سازمان. بنابراین زمان پاسخگویی کوتاه­ تر و تصمیمات با سرعت بیشتری اتخاذ می­شوند.

ترکیب همه این عوامل به عنوان مهم­ترین دغدغه­ های سازمانی در نهایت به تصمیم برای سرمایه­ گذاری بر سیستم برنامه­ ریزی منابع سازمان ( ERP ) و پیاده­سازی آن در بسیاری از بزرگ­ترین سازمان­ها شده­ است. این دغدغه‌ها ریشه همان انتظاراتی است پیشتر از آن صحبت کردیم؛ مشکلاتی که سازمان­ها به سبب تغییرات شرایط محیط داخلی و خارجی سازمان با آن مواجه می­شوند و برای حل آن­ها نیاز به راه­ حل ­هایی چون استفاده از سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمان خواهند داشت.

ERP in Manufacturing 2012, Aberdeen Group White Paper.

___________________________________________________________________

 برای مشاهده و دریافت اطلاعات در مورد مدیریت منابع سازمان نوماتک به لینک روبرو مراجعه فرمایید:

http://www.nomatec.net/Products/ERP

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *