چه انتظاری از راهکار مدیریت زنجیره تأمین (SCM) دارید؟ – دو

رویکرد سیستمی زنجیره تأمین؛ عاملی برای بهبود عملیات در کسب‌وکارهای مختلف

عملکرد یک زنجیره تأمین با حساسیت آن نسبت به بازار مشخص می‌شود، با این پیش‌شرط که یکپارچگی را در زنجیره تأمین ایجاد و حفظ کرده باشد. باقی ماندن در بازار و افزایش سهم بازار در فضای کسب‌وکار امروز که تغییر به عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی آن پذیرفته شده است، بسته به توانایی زنجیره تأمین شما در ایجاد یکپارچگی، شفافیت و پاسخگویی چابک به این تغییرات است. به این منظور شما به رویکردی سیستمی نیاز دارید تا  زنجیره تأمین خود را طراحی کرده و تحلیل کنید.

زنجیره تأمین حوزه گسترده‌ای را شامل می‌شود که حتا فراتر از شرکت را نیز در بر می‌گیرد. زنجیره تأمین از یک سو تأمین‌کنندگان و از سوی دیگر مشتریان را در خود جای می‌دهد. اهمیت رویکرد سیستمی در تحلیل زنجیره تأمین از جهات دیگر نیز خود را نشان می‌دهد. نیازمندی‌های متفاوت و بسیاری در یک زنجیره وجود دارد که مدیران می‌بایست آن‌ها را مدیریت کنند: مقادیر سفارش زیاد و کم، مقادیر تولید زیاد و کم، تحویل‌هایی که به دفعات انجام می‌شوند و تحویل‌های تک‌دفعه‌ای، مقصد ارسال (شهر یا کشور) و این فهرست ادامه دارد!

با اتخاذ رویکردی سیستمی در زنجیره تأمین می‌توانید با کاهش هزینه در بخش‌های مختلف، آن را بهبود دهید. بررسی نمونه‌هایی از زنجیره تأمین در کسب‌وکارها با مشتریان، محصولات یا خدمات گوناگون نشان می‌دهد زنجیره تأمین چگونه می‌تواند متناسب شرایط هر کسب‌وکار صرفه‌جوئی هزینه‌ای داشته باشد:

صنعت ساختمان‌سازی

تحویل مواد اولیه ساخت ساختمان به ویژه در محل وظیفه‌ای بسیار پیچیده است. در چنین شرایطی اغلب زمان‌های تحویل باید بسیار دقیق تعیین ‌شوند چرا که از سوی دیگر کارگران و تجهیزات ساختمانی نیز برای روز و ساعت یا دوره خاصی به کار گرفته می‌شوند تا این تحویل و الزامات پس از آن را اداره کنند. اگر نتوانید این زمان را به صورت دقیق تعیین کنید، تخصیص نیروی انسانی و سایر تجهیزات نیز با مشکل مواجه می‌شود؛ ممکن است هزینه زیادی صرف اجاره تجهیزات ساختمانی کرده باشید اما در همان زمان نتوانید مواد اولیه را تحویل بگیرید. در این صورت تنها به دلیل عدم هماهنگی زیان زیادی در عملیات خود خواهید داشت. به این ترتیب هماهنگی فعالیت‌های مختلفی که با تأمین‌کننده، مشتری و نیروی انسانی خود باید انجام دهید تنها در صورتی امکان‌پذیر است که زنجیره تأمینی یکپارچه در اختیار داشته باشید.

سوپرمارکت‌ها

محدودیت‌هایی که در زنجیره تأمین وجود دارد تنها شامل زمان تحویل نمی‌شود و ممکن است مشکلات دیگری را نیز در بر بگیرد. نیاز به تنظیمات خاصی بر روی کالای تحویل شده نیز ممکن است محدودیت‌های خاص خود را ایجاد کند. تنظیماتی مانند اینکه چه مقدار از یک کالا در هر بار ارسال محصول باید تحویل شود؛ مدیران در سوپرمارکت‌ها، به ویژه سوپرمارکت‌های بزرگ‌تر باید بتوانند مقدار تقاضای خود را در هر دوره زمانی با در نظر گرفتن تمام عوامل مؤثر تخمین بزنند و مقدار مشخصی از یک کالا را سفارش دهند. اگر در این محاسبات مشکلی ایجاد شده و مقدار سفارش داده شده بیش از تقاضای بازار باشد، در بهترین حالت سطح انبار کالا از حد مجاز بالاتر می‌رود و هزینه‌های انبارداری پیش‌بینی نشده به کسب‌وکار تحمیل می‌شود و در بدترین حالت نیز ممکن است با کالاهای فاسدشدنی و غیرقابل نگهداری مواجه باشیم و زیان تحمیل شده به اندازه قیمت همه کالاهای اضافه باشد. سفارش و تحویل کالای مورد نیاز در مقادیر متناسب با تقاضای مشتری تنها با در اختیار داشتن زنجیره تأمین یکپارچه و چابک ممکن می‌شود.

تحویل درب منزل

محدودیت دیگری که می‌توان در زنجیره تأمین به آن اشاره کرد در حوزه توزیع است. شاید بهترین نمونه‌ای که بتوان ذکر کرد، کسب‌وکارهایی باشند که کالاهای فروخته شده را به صورت رایگان به مشتری تحویل می‌دهند. چنین فرایند توزیعی پیچیده و هزینه‌بر است. در بهترین حالت ممکن است مقدار یا مبلغ سفارش کم باشد و در نتیجه هزینه توزیع به عنوان درصدی از قیمت فروش بسیار بالا بوده و به صرفه نباشد. در حالت دیگر ممکن است مشتری در زمان تحویل در محل (خانه) حضور نداشته باشد و این مسئله منجر به لزوم ارسال مجدد و هزینه‌هایی اضافه‌تر شود. سناریوهای مختلف دیگری را نیز می‌توان مثال زد (تحویل کالای اشتباهی، کالایی که باید به علت نقص مرجوع شود و …) که همه ممکن است هزینه‌هایی پیش‌بینی نشده را تحمیل کند و می‌توان با ایجاد یکپارچگی در زنجیره تأمین از وقوع بسیاری از این شرایط جلوگیری کرد.

همان طور که تنوع موجود در نمونه‌های ذکر شده نشان می‌دهد، مهم است که نخست نیازهای مشتریان خود را به درستی درک کنید تا به این ترتیب بتوانید خدمات پیشنهادی خود را منطبق با آن و با قیمت‌های معقول ارائه کنید. اگر در شناسایی نیازهای مشتریان خود دچار اشتباه شوید، خدمات نادرست را در زمان نادرست و با هزینه نادرست به آن‌ها پیشنهاد می‌دهید. در چنین حالتی احتمال اینکه مشتریان، شما را رها کنند و به دوستانشان نیز توصیه‌هایی مشابه کنند و در نهایت فروش شما افت کند، بسیار زیاد است. از سوی دیگر در صورت عدم وجود دیدگاه سیستمی به زنجیره تأمین، امکان مدیریت مناسب روابط با تأمین‌کنندگان نیز وجود ندارد و هزینه‌های اضافی به کسب‌وکار تحمیل خواهد شد.

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *