آیا شما به نسخه موبایل راهکار نرم‌افزاری خود نیاز دارید؟

روند حرکت در کسب‌وکار[1] به میزان قابل توجهی روش‌های کسب‌وکار را تغییر داده است. تا ده سال قبل، استفاده گسترده از تلفن‌های هوشمند شخصی جهت انجام امور کسب‌وکار امری رایج نبود اما امروز هر ابزاری که بتوان با آن سریع‌تر و منعطف‌تر عمل کرد، در محیط کار پذیرفته شده است؛ راهبرد بسیاری از شرکت‌ها به نحوی است که شما می‌توانید ابزارهای مورد نیاز خود را به محیط کار بیاورید [BYOD strategy)[2). روند حرکت در کسب‌وکار به یک اولویت برای کسب‌وکارهایی تبدیل شده که برای باقی ماندن در چرخه رقابت ناچارند چابک باشند. تلفن‌های هوشمند، اپلیکیشن‌ها، داده‌های برخط و بسیاری از ابزارهای دیگر کمک می‌کنند از یک سو سازمان با هزینه کمتر، کار بیشتری انجام دهد و با سرعت بیشتری به تغییرات محیط پاسخ دهد و از دیگر سو کارکنان بهره‌وری بیشتری داشته باشند.

شرکت‌های مختلف چه درکی از حرکت در کسب‌وکار دارند؟

نتایج پژوهش [citrix[3  در شرکت‌هایی از سراسر دنیا نشان می‌دهد “توانایی کار آزادانه، از هر جا و بر روی هر ابزاری” درکی است که بیشتر شرکت‌ها (28%) از مفهوم حرکت در کسب‌وکار دارند و اکثر این شرکت‌ها (45%) امکان جابه‌جایی و حرکت را اولویت اول کسب‌وکار خود می‌دانند. روش‌هایی که برای پیاده‌سازی راهبرد حرکت در کسب‌وکار از آن‌ها استفاده می‌شود نیز شامل موارد متنوعی است که تعدد استفاده از آن را در نمودار زیر مشاهده می‌کنید.

img

همان‌طور که مشخص است تعداد زیادی از این روش‌ها شامل راهکارهای مبتنی بر تلفن‌های هوشمند هستند. پیش‌تر هم در مقاله کاربرد اپلیکیشن‌ها در کسب‌وکار توضیح دادیم که نیازهای بازار نرم‌افزارهای تجاری با توجه به جهت‌گیری ترجیحات کاربران به استفاده از تلفن هوشمند نسبت به رایانه تغییر کرده است و نیاز به پاسخگویی به چالش‌هایی که روند حرکت در کسب‌وکار پدید آورده است نیز سبب شده که بسیاری از شرکت‌های بزرگ و پیشرو در صنعت تولید نرم‌افزارهای تجاری مانند SAP، Oracle، Sage و Salesforce نسخه‌های نرم‌افزار خود را مبتنی بر تلفن‌های هوشمند به بازار عرضه کنند.

یک نکته قابل توجه در تصمیم‌گیری برای تولید این محصول (در شرکت‌های ارائه‌دهنده راهکارهای تجاری) و همچنین برای استفاده از این محصول (توسط مشتریان این راهکارها) آن است که راهکارهای تحت وب نیز به راحتی بر روی تلفن‌های هوشمند و تنها با نوشتن یک نشانی در نوار مرورگر قابل دسترس هستند.

در چنین حالتی چه لزومی دارد که نسخه ویژه تلفن هوشمند تولید و استفاده شود؟

پاسخ این پرسش را می‌توان در سه عامل مهم یافت:

  • دسترسی سریع؛ یکی از علت‌هایی که کاربران ترجیح می‌دهند برای استفاده از برنامه‌های کاربردی از نسخه مبتنی بر تلفن هوشمند آن استفاده کنند آن است که امکان دسترسی سریع‌تری به آن‌ها وجود دارد. کاربری را در نظر بگیرید که می‌خواهد ایمیل‌های خود را مشاهده کند، سرخط اخبار روز را بخواند و اطلاعاتی را برای دوستانش ارسال کند. همه این کارها تنها با چند حرکت ساده در نسخه مبتنی بر تلفن هوشمند امکان‌پذیر است در صورتی که برای انجام همین فعالیت‌ها بر روی لپ‌تاپ یا رایانه شخصی باید زمان قابل توجهی را منتظر روشن شدن آن‌ها بمانید، ضمن اینکه امکان آن را ندارید که این فعالیت‌ها را در حین حرکت و در مسیر رفت‌وآمد خود انجام دهید.

از سوی دیگر تلفن همراه ابزاری شخصی است که نسبت به رایانه یا لپ‌تاپ که ممکن است چند کاربر به آن دسترسی داشته باشند، امکان حفظ حریم خصوصی را به کاربر می‌دهد و به صورت کلی کار با آن برای کاربر راحت‌تر است. استفاده از نسخه تلفن همراه یک راهکار نرم‌افزاری نیز همین مزایا را دارد. دسترسی سریع‌تر به برنامه موجب می‌شود کارکنان شما سریع‌تر عمل کنند، با در اختیار داشتن اطلاعات برخط تصمیماتی آگاهانه‌تر بگیرند، بتوانند به تغییرات به موقع پاسخ دهند و در نهایت همه این مسائل به چابکی سازمانی می‌انجامد.

  • طراحی ویژه تلفن هوشمند؛ اگر نشانی مربوط به خود را در نوار مرورگر تلفن هوشمند بنویسید و وارد برنامه شوید، به همه امکانات آن دسترسی خواهید داشت گرچه ممکن است جای دکمه‌ها و دسترسی‌های آن تغییر کرده باشد و در ایده‌آل‌ترین حالت به صورت ریسپانسیو [4](Responsive) طراحی شده و تا حد امکان برای مشاهده بر روی تلفن همراه بهینه شده باشد. با این حال طراحی اپلیکیشنی که از نقطه آغاز با هدف استفاده بر روی تلفن هوشمند صورت گرفته، کاملاً منطبق با استانداردهایی است که بهترین محیط ممکن را برای کاربر ایجاد می‌کند.
  • نوآوری؛ تولید نسخه مبتنی بر تلفن هوشمند پاسخی به روند حرکت در کسب‌وکار بوده‌است. در نتیجه این راهکارها برای کسب‌وکارهایی که نیاز دارند بخشی از فعالیت‌های خود را در خارج از سازمان سازمان‌دهی کنند، اهمیت دو چندان می‌یابد. نمایش کاتالوگ الکترونیکی محصولات به مشتریان بر روی تلفن هوشمند یا تبلت قطعاً نشان‌دهنده نوآوری و پیشرو بودن شرکت شما در بازار است و با در اختیار داشتن اطلاعات آنلاین از موجودی، قیمت، امکان ارسال و … شما به عنوان شرکتی معرفی خواهید شد که مبادلات تجاری با آن آسان و در عین حال مطمئن است.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است موجب شود شما با اتخاذ راهبرد حرکت در کسب‌وکار، به استفاده از راهکارهای مبتنی بر تلفن هوشمند روی بیاورید. مسئله مهمی که در تصمیم‌گیری وجود دارد آن است که ابتدا باید نیازمندی‌های خود را به دقت بشناسید و متناسب شرایط کسب‌وکار و نیز شرایط صنعت خود بهترین راهکار را انتخاب کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از نسخه تلفن هوشمند نوماتک لینک زیر را مشاهده کنید:

https://www.nomatec.net/TechSolution/mobile-application

 

پانویس:

[1] Enterprise Mobility

[2]  BYOD یا به صورت کامل Bring Your Own Device روندی است که در راستای ایجاد حرکت بیشتر و مزایای آن در کسب‌وکار مطرح شده است. به این ترتیب کارکنان از طیفی از ابزارها برای انجام وظایف خود بهره می‌گیرند.

[3] .“How business around the world understand & manage mobility today”, Research by Citrix, 2013

[4] حالتی از طراحی صفحه وب که در آن تلاش می‌شود بهترین تجربه از مشاهده صفحه، در حالت تغییر اندازه صفحه، بالا و پایین کردن صفحه و … برای کاربر فراهم شود تا بر روی ابزارهای مختلفی مانند رایانه، تبلت و تلفن هوشمند قابل مشاهده باشد.

Share Button
1,769 Comments