افزایش تقاضای مدیران مالی برای گزارش‌های مالی

مدیران مالی می‌گویند در دهه‌های اخیر تقاضای سهام‌داران برای آگاهی از اطلاعاتی که در گزارش‌های مالی آمده به شدت رو به افزایش است تا به این ترتیب بینش عمیق‌تری نسبت به عملکرد سازمان به دست آورند و در تصمیم‌گیری‌ها از این بینش‌ها استفاده کنند. هر یک از مدیران مالی دست کم در سه سال اخیر مجبور بودند گزارش‌هایی فراتر از صورت‌های مالی، صورت سود و زیان و این دست گزارش‌های ساده به هیئت مدیره ارائه کنند. گزارش‌هایی مانند پیش‌بینی، توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان که خود نیازمند بسط گزارش‌های موجود، ترکیب آن‌ها و استفاده از رویکردهای جدیدی در گردآوری و تحلیل اطلاعات مالی خواهد بود.

امروز بیش از نیمی از شرکت‌ها حتی گزارشی از این جنبه‌های کسب‌وکار خود در اختیار ندارند. با این حال بررسی وضعیت سازمان‌ها نشان می‌دهد برنامه‌ریزی برای تهیه چنین گزارش‌هایی در بسیاری از سازمان‌ها آغاز شده است. تغییرات دیگر در حوزه چالش‌های مدیران مالی شامل کمبود چرخه‌های گزارش‌گیری و استفاده از گزارش‌گیری برخط است. در واقع نتایج منتشرشده پژوهش گروه Aberdeen در سال 2014 در میان 109 سازمان از چالش‌های مدیریت مالی نشان می‌دهد مهم‌ترین مشکلاتی که راه‌حل آن در اختیار داشتن گزارش‌های پیچیده‌تر، جامع‌تر و به‌روز است.

increase-request-manager-finance

  • 35% از مدیران مالی، تقاضای موجود برای دسترسی سریع به اطلاعات مالی را به عنوان مهم‌ترین چالش بیان کردند. استفاده از روش‌های دستی سنتی برای گردآوری و نگهداری از اطلاعات و یا استفاده از ابزارهای ابتدایی مانند Excel منجر به آن می‌شود که مدیران مالی نتوانند گزارش‌های ساده و پایه مورد نظر را به هنگام در اختیار مدیران ارشد قرار دهند. همچنین انجام تحلیل‌های مالی پیچیده‌تر در این حالت تقریباً غیر ممکن است. از این رو بسیاری از سازمان‌ها بسته‌های نرم‌افزاری مدیریت مالی را جایگزین این روش‌های سنتی کردند تا دقت و قابلیت اطمینان گزارش‌های مالی و فرایندهای برنامه‌ریزی نیز افزایش یابد.
  • با اختلاف کمی، 34% از مدیران مالی معتقد بودند فرایندهای مالی بسیار طولانی هستند و ناکارآمدی آن‌ها از دسترسی به اطلاعات مورد نیاز جلوگیری می‌کند. پیچیدگی فرایندها به ویژه فرایندهای مالی در فضای کسب‌وکار امروز ممکن است بسیاری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری یاجذب سرمایه‌گذار شرکت‌ها را از بین ببرد و یا اساساً نتواند به موقع اساس لازم را برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری در اختیار مدیران قرار دهد.
  • 25% از مدیران مالی معتقدند بهبود عملکرد سازمان در گرو آن است که میان واحدهای کسب‌وکار همکاری وجود داشته باشد. امروزه متقاضیان اطلاعات مالی در سازمان تنها مدیران مالی یا مدیران ارشد برای تصمیم‎گیری‌های کلان نیستند بلکه استراتژیک شدن مسئله مدیریت مالی موجب شده است واحدهای مختلف عملکردی در سازمان از جمله مصرف‌کنندگان این اطلاعات در سازمان محسوب شوند.
  • 22% از مدیران مالی روند رو به رشد حجم تراکنش‌ها و نیاز به مدیریت آن‌ها را به عنوان یک چالش دیده‌اند. بدیهی است هر سازمان برای رشد خود اهدافی را مشخص می‌کند: افزایش الف درصدی میزان فروش، افزایش ب ریالی سود خالص و … . تحقق چنین اهدافی منوط به آن است که بستر لازم برای رشد کسب‌وکار فراهم شده باشد. افزایش حجم تراکنش‌ها از جمله مسائلی است که شرکت‌ها باید بتوانند برای مدیریت آن ظرفیت فرایندها و ابزار مدیریت مالی خود را ارتقا دهند.

 

روندهای اخیر در فضای کسب‌وکار نشان‌دهنده افزایش نقش و تأثیرگذاری حوزه مدیریت مالی در سازمان است. با رشد کارکردهای مالی فراتر از حوزه تمرکز سنتی آن‌ها، مدیران مالی در دهه اخیر نقش استراتژیک‌تر و تعیین‌کننده‌تری در سازمان‌ها داشته‌اند که همین مسئله تغییرات اساسی را در فلسفه گزارش‌دهی مالی نیز ایجاد کرده است. از این رو نیاز به بهبود ابزارهای مدیریت مالی در سازمان همگام با این تغییرات به نظر امری اجتناب‌ناپذیر است.

 

 

Ref.

http://daily.financialexecutives.org

www.aberdeen.com

 

Share Button

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *